ŽENY ZVÍŤAZILI V SOBOTU , V NEDEĽU NESTAČILI NA SLOVAN

ŽENY ZVÍŤAZILI  V SOBOTU , V NEDEĽU NESTAČILI NA SLOVAN

Slávia Trnava -CBK Minibuseuropa Košice –  24 :95   ( 4:19, 5:29, 8:32, 7:15)

Strelci : Kašperánová 22, Arendáčová a Daňková po 16, Stollárová 10, Krištofová 8, Sunitrová a  Garlathyová po 7, Simeonová 5, Dzurová 4

 Predsa len sa odohrala záverečná časť súťaže 1.ligy s tým, že víťaz bude mať možnosť vyzvať v baráži posledné družstvo Extraligy (Spišská Nová Ves ) o postup do ženskej Extraligy.

  Naše basketbalistky, nehrali majstrovský zápas od októbra 2020, teda viac ako deväť mesiacov a celej  tejto kovidovej dobe zodpovedala aj  naša minimálne tréningová aktivita  a pripravenosť. Momentálny stav jednotlivých družstiev sa ukázal priamo na turnaji, kde družstvo Trnavy bolo prakticky v takom istom  a možno aj  trocha horšom  stave – či už fyzickom, ale i z pohľadu  basketbalovej pripravenosti kolektívu. Družstvo Slovana trénovalo minimálne posledné dva mesiace a svoju pripravenosť pretavilo do vcelku jednoznačných víťazstiev nad Trnavou a aj nad nami. 

 Prvý zápas proti Trnave  sme zvládli pohodovo, keďže súper  so siedmymi hráčkami nám nerobil žiadne  problémy, takže  naše  očakávané víťazstvo bolo jasné, pričom všetky naše hráčky dostali riadnu porciu na palubovke.

 

CBK Košice – Slovan Bratislava  58 : 77 (12:19, 22:22, 16:17, 8:19 )

Strelci :Kašperánová 21,Arendáčová 16, Daňková 8, Stollárová a Simeonová po 4, Uramová 3, Sunitrová 2

 Iná káva to už bola v nedeľu proti Slovanu, ktorý okrem iného mal k dobru aj  turnaje Extraligy hráčok do 23 rokov a zápasy , ktoré tam  Slovan odohral mu veľmi pomohli. V tomto zápase  sme mu ale najviac  pomohli my a to svojim zlým výkonom, keď niektoré naše hráčky nedokázali v tomto rozhodujúcom zápase podať ani 50 percent zo svojho obvyklého vkladu… Pred samotným zápasom sme upozorňovali na to, že v družstve Slovana vynikajú dve hráčky,  ktoré treba ubrániť a zápas môžeme vyhrať. Výsledkom bolo, že tieto dve nám dali  47 bodov a robili si s našou obranou čo chceli. Ono sa nestačí iba sa posmešne usmievať nad tým, keď jeden, alebo druhý tréner niečo povie a myslieť si, že všetko viem a tréner len nech si hovorí… Pravda  je ale tiež taká, že nestačí len proklamovať, že viem a ovládam systémy nielen svoje, ale dokonca aj súpera, že viem ako sa bráni, že viem ako zakončiť, ( ale napríklad aj  kedy zakončiť i to nám  robí problém)… V našom prípade v tomto zápase priamo na palubovke bolo veľmi ďaleko od slov k činom.   Konkrétnym výsledkom je, že hráčka ktorú mám  ja brániť nám dá 34 bodov, konkrétnym výsledkom je, že sme nedali spod koša  25 pokusov ( z 39 pokusov 14 úspešných..!)  a stále sme sa tlačili  nezmyselne do zakončenia, aj pod dáždnikom šiestich rúk, namiesto toho, aby sme hľadali prihrávkou lepšie postavenú voľnú spoluhráčku. Často sme zabúdali, že basketbal je kolektívna hra a akciu končili po druhej, tretej prihrávke bez dobre pripravenej pozície. Pri streľbe za dva body sme z 15 pokusov premenili iba 4 a absolútne sme nepremieňali  trojkové pokusy, kde z 21 pokusov sme premenili iba tri , pretože sme strieľali často a bez toho, aby sme mali pod košom niekoho na útočný doskok. Deväť útočných doskokov za zápas je mizerne málo, ale ani 16 obranných nie je nič moc... Trestné hody sme mali 62 percent, čo nie je tiež nejaké mimoriadne (21/13 ). To je konkrétny výsledok nášho zlého výkonu, ktorý  sme zavŕšili posmešným gestom smerom k rozhodcom, ale to už nepotrestali. V tomto zápase nám zlýhali,  a to je nutné povedať na rovinu, skúsenejšie hráčky . Takže pre budúcnosť je potrebné viac  vlastnej skromnosti a pokory, aj rešpektu k súperovi, spoluhráčkam i okoliu keď sa chceme ( a to vôbec nepochybujem, že chceme ) vrátiť tam, kde naše družstvo patrí.

 

Ladislav Janošov