ŽENY SPLNILI ÚLOHU

ŽENY SPLNILI ÚLOHU

 

Naše basketbalistky odohrali cez víkend dva zápasy proti súperom z dolnej časti tabuľky, takže sa víťazstva považovali skoro za samozrejmosť a to napriek tomu, že hlavne družstvo mladých žien  U 23 Spišskej Novej Vsi je dosť skúsené a má svoju kvalitu, takže  dopredu sa nikdy nedá kalkulovať, pretože každý zápas je iný. Zápasy sme museli odohrať bez Krištofovej, Stollárovej, Arendáčovej i mladej Nigutovej, ktoré doplnili mladé hráčky z družstva kadetiek.

 

CBK  Košice –  ŽBK Rožňava  78:52 (20:15,28:17,13:14, 17:6)                               Kašperánová 17, Lukáčiková 15, Sunitrová 11, Čatlošová 9, Tomajková  a Mrázová po 6, Mantičová  a Dzurová po 4, Škvareková 3

Naše družstvo nastúpilo na zápas v základnej zostave Lukáčiková, Sunitrová, Kašperánová, Čatlošová a Tomajková,rozbiehali sa dosť pomaly, no bolo jasné, že v tomto zápase budeme dominovať. Zostavu sme miešali vždy po piatich minútach, aj mladé hráčky dobre zapadli do priebehu zápasu,takže nebolo pochýb o tom kto ho vyhrá, keď už po polčase bol stav 48:22 a aj keď sme tretiu štvrtinu o bod prehrali, v poslednej sme už len potvrdili naše jasné víťazstvo.

CBK Košice – ŠKBD Spišská Nová Ves U23   67:45 (19:6, 15:16, 16:12, 17:6)         Kašperánová   a Lukáčiková  po 17, Tomajková 14, Bačová 6, Škvareková 4, Sunitrová 3, Čatlošová, Spišáková a Mrázová po 2

  Tento húževnatý súper sa vyznačuje dobrou obranou, i vnikom, či streľbou  aj z väčších vzdialeností.  Má v zostave kadetskú reprezentantku Da Cruz, ktorá organizuje hru a dobre bráni  aj strieľa, no v tomto zápase sa veľmi nepresadila, lebo ju dobre bránila Sunitrová.  Naše družstvo začalo s osvedčenou základnou zostavou a pretože našim zámerom bolo aj v tomto zápase dávať čo najviac priestoru mladším hráčkam, robili sme masívne striedania a miešali zostavy. Tieto striedania sa tréner hostí vždy snažil využiť presingovou obranou a tým  skúsenejší súper dvakrát znížil na rozdiel 10 bodov. My sme však znova zrýchlili, vrátili sa k jednoduchej hre cez dvojičky s následným úspešným zakončením našich vysokých hráčok a zápas sa vrátil tam kde mal byť. Dobré prenaše mladé dievčatá bolo, že sa stretli s takouto dôraznou obranou  skúsenejšieho súpera a boli nútené na ňu reagovať.    V našom družstve postupne nastupovali všetky prítomné hráčky, to znamená, že všetky kadetky sa dostali na ihrisko v obidvoch zápasoch a je potrebné povedať, že dievčatá nesklamali a až na niekoľko zbytočných chýb v zápase so Spišskou to bolo  celkom dobré.   

Ako vždy pripomíname na záver niekoľko vecí, ktoré je potrebné zlepšovať v každom zápase  a platí pre všetky hráčky bez rozdielu - je to v prvom rade zrýchlenie prvej prihrávky po zisku lopty, kde často robíme chybu v tom, že príliš dlho vedieme loptu driblingom a to aj  vtedy, keď to nie je potrebné. Potrebujeme tiež zlepšiť prihrávky, ktoré často nie sú dostatočne presné, či prudké a nie vždy riešené vhodným spôsobom, často idú cez ruky súpera, sú pomalé, často súnízke ( nútia spoluhráčku  v dobrej streleckej pozícii sa zohýnať pre loptu), alebo vysoké ( kde naopak nútia spoluhráčku sa za loptou naťahovať), alebo nahrávame do priestoru  kde sú ešte ďalšie štyri súperové ruky, takže spoluhráčka má problém so spracovaním lopty a aj časovanie  prihrávok je niekedy nesprávne... Samostatnou kapitolou je vhadzovanie spod vlastného koša a následný prechod na súperovu polovicu pri jeho presingu, kde je potrebné ihneď reagovať na túto obranu  nacvičeným spôsobom. 

Ladislav Janošov