ŠTATISTICKÉ ZHODNOTENIE SEZÓNY 2021/2022 – ŽENY

ŠTATISTICKÉ  ZHODNOTENIE  SEZÓNY  2021/2022 – ŽENY

 

 

 Po skončení sezóny 2021/2022 sa naše ženy umiestnili  v spoločnej súťaži žien, mladých žien U23   a junioriek U19 na 3.mieste, teda na bronzovej priečke, (podľa HK SBA, ktorá  upravila pôvodnú tabuľku, kde sme boli najprv klasifikovaní na 2.mieste, so zreteľom na opravu administratívnej chyby v prospech družstva Nitry ). Pre nás je aj toto  upravené umiestnenie  určite úspechom aj vzhľadom na všetky okolnosti, ktoré túto ťažkú a prerušovanú sezónu sprevádzali.

 V tomto článku chcem zhodnotiť naše účinkovanie  z pohľadu štatistík, ktoré síce určite nie sú presným vyjadrením činnosti tej ktorej hráčky, ale so štatistickou chybou je potrebné počítať u každého družstva. Nie je veľmi reálne porovnávať úspešnosť družstiev podľa počtu daných ( útok ) a obdržaných  ( obrana ) bodov, pretože túto štatistiku výrazne znehodnocujú kontumácie niektorých zápasov.

 Naopak  dobrým ukazovateľom sú štatistiky jednotlivcov, aj keď tu nie je možné obísť ľudský faktor, ktorý možno nezaznamenal všetky dobré, či iné činnosti, ktoré hráčka v zápase vykonala. Tieto štatistiky sú ale určite najobjektívnejšie a je  tu možné porovnávať  jednotlivé hráčky -  ako hovoria teoretické príručky o  basketbale - teda podľa herných činnosti jednotlivca. Porovnanie je robené  v súlade so štatistikou SBA a my sme sa zamerali na činnosti, ktoré hodnotia kladné prvky hry hráčky v zápase. Tu je potrebné povedať, že naše dievčatá  boli v každej činnosti  individuálnych štatistík v popredí a to v  súťaži kde bolo hodnotených celkovo 203 hráčok z 12 družstiev v súťaži.

  V počte nastrieľanych bodov patrí  znova suverénne 1.miesto Lucii Kašperánovej s 309 bodmi, Miša Lukáčiková na 5.mieste dala 189 bodov a tretia naša hráčka v tejto štatistike  Timea Čatlošová je na 43.mieste s 94 bodmi.

  K činnostiam, ktoré sú  všeobecne veľmi cenené, patria útočný a obranný doskok, kde  hlavne v útočnom doskoku sme mali určité rezervy i keď  dve naše hráčky patrili do prvej desiatky a to na celkovo 6.mieste Tomajková s 56 dokokmi a na 8.mieste Kašperánová so 47 doskokmi. V obrannom doskoku patrí Kašperánová na 3.miesto s 88 doskokmi, Tomajková s 58 doskokmi je na 15.mieste  a Krištofová s 57 doskokmi na 17.mieste .

  V činnosti asistencií patrí našim hráčkam v celkovom poradí 4.miesto – Kašperánová za 59 asistencii, 5. miesto – Lukáčiková  za 51 asistencii a 9.miesto – Krištofová za 37 asistencii. 

  V činnosti získané lopty je  na celkovo 1.mieste Kašperánová so ziskom 83 lôpt, na 5.mieste Krištofová so ziskom 56 lôpt a na 10.mieste Lukáčiková so ziskom 46 lôpt.

  V činnosti blokované lopty je celkovo na 2.mieste Kašperánová s 28 blokovanými strelami, na 7.mieste so 17 blokmi je Tomajková  a na 8.mieste je Krištofová tiež so 17 blokmi.

  V činnosti získaných, teda  plusových faulov je na 1.mieste Lukáčiková s 53 získanými faulami, 5.miesto obsadila Kašperánová so 47 získanými faulami a s 22 faulami je na 43.mieste  Krištofová.

  Všetky tieto činnosti sú považované za takzvanú čiernu robotu, sú veľmi cenené a bez úspechu v nich, nie je možné hrať  dobré zápasy a dosahovať cenné  víťazstva.

   Myslím, že činnosť nášho družstva v tejto sezóne aj na základe uvedených štatistík  ako aj umiestnenia družstva môžeme hodnotiť kladne. Za výrazný klad považujeme  pôsobenie našich mladých hráčok, ktoré v tejto sezóne dostávali výrazné  porcie minút na ihrisku. Tieto dievčatá mali dobrú možnosť výkonnostne rásť po boku našich skúsených opôr Kašperánovej, Lukáčikovej, Krištofovej, Stollárovej a už aj Sunitrovej a Čatlošovej. V zápasoch kde sme boli v úlohe favorita, sa nám túto úlohu vždy darilo potvrdiť, čo je pozitívne. Mrzí prehra na pôde Nitry, ktorá netajila ambície vyhrať túto súťaž a to, že sa nám nepodarilo aspoň v jednom zápase vyhrať nad YA U19 

a prehru v domácom zápase s YA U23 musíme akceptovať vzhľadom na kvalitu družstva, ktoré proti ná v tomto zápase nastúpilo.

Ladislav Janošov