Pred 20 rokmi sa Košičanka VLADIMÍRA DIRGOVÁ postarala o doteraz neprekonaný strelecký zápis Desať trojok za zápas! Vyšlo v denníku Šport

Pred 20 rokmi sa Košičanka VLADIMÍRA DIRGOVÁ postarala o doteraz neprekonaný strelecký zápis

Desať trojok za zápas!

Desať úspešných trojkových pokusov za zápas v najvyššej súťaži. Veľa či málo? Ak ich padne toľko v súčte oboch tímov, nie je to už v súčasnom basketbale nič výnimočné. Keď si však takéto dvojciferné číslo zapíše iba jeden kolektív, už je to počin, ktorý vzbudí zaslúženú pozornosť. Ak však v jednom zápase premení desať pokusov spoza trojkového oblúka jediná hráčka, už je to unikát na slovenskej scéne.

Presne taký, doteraz stále neprekonaný, sa udial pred 20 rokmi 3. marca 1999 v Košiciach. V dohrávke 4. kola najvyššej súťaže basketbalistiek v skupine o 7.-10. miesto hostil ŽKBK Cassovia Košice družstvo ŽBK Levice. Presnejšie, predposledný celok tabuľky privítal beznádejne posledné družstvo, ktoré počas celej sezóny nevyhralo napokon ani jeden z 24 duelov. Domáce hráčky zvíťazili presvedčivo 111:69 (55:38), pričom sa v jej drese strelecky utrhla vtedy 23-ročná Vladimíra Dirgová. Nastrieľala 34 bodov, no až 30 vďaka desiatim trojkám! Mimochodom, bol to vskutku trojkový večer, pretože v stretnutí dvoch najslabších tímov ich padlo dovedna 16 (11:5)!

To ste ma zaskočili. Ani som si neuvedomila, že už odvtedy uplynulo 20 rokov. Samozrejme, na ten zápas si pamätám veľmi dobre. Bol to strelecky môj najvydarenejší duel. Dovtedy som strelila v jednom zápase maximálne sedem trojok. Myslím si, že som v extralige ani nedala v jednom stretnutí viac bodov,“ povedala Vladimíra Dirgová a na margo stále neprekonanej méty sa len pousmiala: „Na to som vtedy nepomyslela a, pravdupovediac, ani teraz som si to neuvedomila, kým ste mi to nepripomenuli.“A ako si pamätá na duel pred 20 rokmi? „Vtedy som hrala na ľavom krídle a práve z tejto pozície som strelila všetkých desať trojok. Okrem úspešných pokusov som mala ešte jeden či dva neúspešné. Naozaj som v tom zápase mala neuveriteľne vysokú úspešnosť streľby. Súperky hrali zónu, takže bola väčšia šanca na streľbu spoza oblúka. Aj mi bolo chvíľami smiešne, že ma vôbec nebránili, keď sa mi tak darilo.“

Zaujímavosťou zápasu tiež bolo, že až o 80 bodov Cassovie sa postarali tri hráčky – Vladimíra Dirgová 34, vtedy iba 16-ročná Daniela Číkošová 33 a Alžbeta Czaková 13. Cassoviu v tom čase viedol tréner Vladimír Karnay, ktorý sa po zápase vyjadril, že Dirgová má zlatú ruku.

V basketbalovom rozlete pribrzdila Vladimíru Dirgovú vážna autonehoda v septembri 2001, po ktorej musela ukončiť svoju športovú kariéru. Iba týždeň pred ňou sa vydala. Odvtedy sa volá Daňková a v súčasnosti šéfuje dievčenskému basketbalovému klubu CBK Minibuseuropa z ťahanovského sídliska. Spolu s otcom Miroslavom a sestrou Miroslavou vychovávajú basketbalové adeptky a ide im to veľmi dobre. Ich ročník dievčat 2005 dominuje na Slovensku. „Pamätám si, ako sme spočiatku dostávali výprasky 1:120 a podobne. Postupne sme sa však začali zlepšovať a momentálne ťaháme šnúru štyroch majstrovských titulov v tejto vekovej kategórii, pričom sme počas tohto obdobia neprehrali ani jeden zápas,“dodala Vladimíra Daňková, ktorá verí, že v máji jej zverenkyne pridajú do zbierky piaty titul. Basketbalu sa venujú aj jej dve dcéry Terezka (2005) a Emmka (2008) a ide im to naozaj skvele. Dokonca, vlani ako 13-ročná, sa Terezka objavila aj v televízii v „rubrike“ frajerka na záver. Nie, nemýlite sa: za úspešnú trojku zároveň so záverečným klaksónom... Raz darmo, jablko nepadlo ďaleko od stromu.

TOMÁŠ PETRO

Recept na trojky? Praženica!

A aký by mal byť celodenný rituál a postupnosť krokov budúcej pokoriteľky Dirgovej rekordu? Čo-to naznačila samotná hráčka Cassovie vo vyjadrení pre regionálny denník Korzár pred 20 rokmi: „Nemám na takúto úspešnosť žiaden zvláštny recept, nijaký talizman v hľadisku a ani špeciálne jedlo. Naopak, jedla som praženicu a bolo mi z nej veľmi zle.“Vladimíra Daňková sa od srdca zasmiala pri spomienke na tieto slová. „Je to tak. Celé vysokoškolské štúdium si ma spolužiaci doberali, že Vlaďa robí najlepšiu praženicu.“Takže recept na prekonanie tohto rekordu znie? „Dvojitá praženica!“ zavelila Vladimíra Daňková.